Koło Naukowe Animatorów Społeczności Lokalnej
Opiekunowie: dr Józefa Matejek i dr Ewelina Zdebska
Więcej informacji na temat działalności koła znajdziecie Państwo na stronie:
Koło Naukowe Animatorów Społeczności Lokalnej
aktywność w latach 2013-2015 w Instytucie Pracy Socjalnej
- Dnia 28. 01.2013 roku studenci Koła Naukowego Animatorów Społeczności Lokalnej przeprowadzili akcję dla seniorów, Każdy ma babcię i dziadka lecz nie każdy docenia ich i im dziękuje za to, że są. Nasi członkowie zauważając ten problem postanowili przeprowadzić wraz z dziećmi ze świetlicy Chatka Puchatka warsztaty plastyczne oraz przedstawienie z okazji święta seniorów dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej na ul. Łanowej 39.
- Od 10.01.2013 do 28.01.2013 roku Akcja „Przygarniemy książki dla mieszkańców DPS” na ul. Łanowej 39.
- W dniu 19.05.2013 roku członkowie Koła Naukowego Animatorów Społeczności Lokalnej realizowali projekt Dzień matki, który był skierowany do trzydziestu mam dzieci podopiecznych hospicjum Alma Spei, a odbywał się on podczas pikniku Alma Spei gotuje z Makłowiczem w Centrum Młodzieży im. H. Jordana w Krakowie.
- Poznaj Ekoświat Krasnali – Warsztaty dla PAL „Sikorki” Koło Naukowe Animatorów Społeczności Lokalnej w dniu 23. 05. 2013 roku zorganizowało projekt socjalny skierowany do dzieci z Programu Aktywności Lokalnej na os. Sikorki. Celem projektu było przekazanie wiedzy na temat ekologii. Członkowie KNASL przeprowadzili warsztaty, które składały się z teorii dlaczego warto dbać o środowisko, a następnie z zajęć plastycznych. Uczestnicy wzięli udział w grach i zabawach, a także w tworzeniu własnej niepowtarzalnej doniczki z butelek po napojach.
- Grudzień 2014 rok – wykładowcy wraz ze studentami Koła Naukowego Animatorów Społeczności Lokalnej Kolędowali dla seniorów w Klubie Wersalik.
- Luty 2015 rok Zbiórka odzieży dla bezdomnych kobiet i mężczyzn z Noclegowni dla Kobiet, Kraków ul. Malborska oraz z noclegowni dla mężczyzn, Kraków ul. Makuszyńskiego.
- Kwiecień-maj 2015 rok organizacja zbiórki zabawek, artykułów szkolnych, słodyczy, gier i książek na loterię fantową w trakcie VII Bajkowego Dnia Dziecka Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci.
- Wolontariuszki Koła Naukowego Animatorów Społeczności Lokalnej pomagały w sobotę 13.06.2015 roku, w organizacji przez Fundację PROJEKT ROZ Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. W spotkaniu pod hasłem ROZrywka w dobrym towarzystwie uczestniczyli rodzice/opiekunowie zastępczy z terenu Krakowa i Małopolski, oraz przedstawiciele firm, które wspierają rodziny zastępcze w codziennych działaniach.
Akcje cykliczne:
- coroczna organizacja konferencji i seminarium naukowego: ,,Twarze bezdomności”, ,,Role zawodowe pracownika socjalnego”. Konferencje te organizuje Koło Naukowe Animatorów Społeczności Lokalnej.
- Coroczny udział i współorganizacja Tygodnia Ekonomii Społecznej na małopolskich uczelniach, którego celem jest popularyzacja wiedzy o ekonomii społecznej w środowisku studenckim poprzez warsztaty, seminaria, wizyty studyjne w podmiotach ekonomii społecznej (PES) połączone z dyskusją z liderami i pracownikami PES, debatę oksfordzką, pokaz filmów oraz inne praktyczne formy, które w przystępny i ciekawy sposób przybliżą przedsiębiorczość społeczną.
- Akcja Mikołajowa coroczny projekt skierowany do wychowanków świetlicy Wersalik. Święty Mikołaj przynosi uśmiechy, prezenty, a przede wszystkim dobrą zabawę. Dzieci wraz z Krasnalami odgadują zagadki związane z zimą i świętami, śpiewają oraz grają w różnorodne gry.
- Współpraca z Małopolskim Hospicjum dla Dzieci w ramach kampanii 1% (dystrybucja ulotek) oraz Wielkiego Bajkowego Dnia Dziecka (zbiórka gadżetów na loterię, występ zespołu TUTULKI, malowanie twarzy, szczudlarze, bańki mydlane XXL i wiele innych).
- „Zbiórka żywności” akcja realizowana przy współpracy z Krakowskim oddziałem Banku Żywności w trakcie której studenci koordynują zbiórki żywności w krakowskich hipermarketach.
- „Od teraz wiemy co jemy” – akcja realizowana dla Świetlicy Środowiskowej „Chatka Puchatka” prowadzonej przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Krakowie. Studenci z Koła Naukowego Animatorów Społeczności Lokalnej prowadzą warsztaty na temat zdrowego odżywiania.
- Studentki z Koła Naukowego Animatorów Społeczności Lokalnej z sekcji Pomocy Postpenitencjarnej odwiedzają Zakład Karny w Lublińcu. W czasie spotkań studentki prowadzą warsztaty tematyczne.
- Cykliczna zbiórka plastikowych nakrętek na rzecz rehabilitacji i leczenia niepełnosprawnych dzieci i młodzieży.
Udział studentów w konferencjach naukowych
- „Uniwersalizm pracy ludzkiej. Współczesne konotacje.” – organizacja sekcji studenckiej konferencji oraz wygłoszenie referatów i ich publikacja
- „XII Międzynarodowe Seminarium Kół Naukowych – Koła Naukowe szkołą twórczego działania” – wygłoszenie referatu i publikacja
- „Wyzwania XXI wieku – człowiek, kultura, nauka, postęp” – wygłoszenie referatów i ich publikacja
- „Mosty zamiast murów – wyzwania i szanse dla komunikacji interpersonalnej” – wygłoszenie referatu i publikacja
- „Zagrożenia dla rozwoju współczesnej młodzieży” – wygłoszenie referatu
- „Międzynarodowa konferencja naukowa – praca socjalna w perspektywnie XXI wieku” – wygłoszenie referatu.
- „Interesariusze pomocy społecznej” – udział i wygłoszenie referatu w sekcji studenckiej.
Studenci Instytutu Pracy Socjalnej podejmują działalność wolontaryjną głównie w:
- Klubie Wersalik,
- Małopolskim Hospicjum dla Dzieci,
- Programie Aktywności Lokalnej MOPS Kraków,
- Fundacji PROJEKT ROZ.